Tapahtuma
la 19.9.2026
klo 13.00 — 17.00

Päässälaskukilpailut Kauppakeskus Valkeassa

Kuinka nopeasti pääsi las­kee ilman las­kinta tai teko­ä­lyä? Oulun yli­opis­ton mate­ma­tii­kan opis­ke­li­jat jär­jes­tä­vät Kaup­pa­kes­kus Val­keassa koko kau­pun­gin pääs­sä­las­ku­kil­pai­lut.

Opis­ke­li­jat juon­ta­vat tapah­tu­man ja toi­mi­vat kil­pai­lun tuo­ma­reina. Las­ten ja nuor­ten sar­jat ovat täyt­ty­neet hie­nosti: kil­pai­luun on ilmoit­tau­tu­nut jo 103 lasta ja nuorta. Aikuis­ten ja elä­ke­läis­ten hupi­sar­jaan mah­tuu vielä osal­lis­tu­jia. Sii­hen on haas­tettu myös Oulun kau­pun­gin­val­tuus­ton ja kau­pun­gin­hal­li­tuk­sen jäse­net. Hupi­sar­jaan voi ilmoit­tau­tua säh­kö­pos­titse: piia.haapsaari@oulu.fi

Kil­pai­lussa kruu­na­taan neljä pääs­sä­las­ku­toh­to­ria. Voit­ta­jat saa­vat toh­to­rin­ha­tut, jotka nelin­ker­tai­nen pääs­sä­las­ku­kil­pai­lu­jen mes­tari Juhana Sil­jan­der on lah­joit­ta­nut uusille pääs­sä­las­ka­jille. Tapah­tuma on osa Oulu2026-kult­tuu­ri­pää­kau­pun­ki­vuo­den ohjel­maa, ja se toteu­te­taan Jenny ja Antti Wihu­rin rahas­ton tuella. Kaikki osal­lis­tu­jat pal­ki­taan makealla mate­ma­tii­kalla.

Tapah­tuma on tar­koi­tettu kai­ke­ni­käi­sille mate­ma­tii­kasta kiin­nos­tu­neille. Kil­pa­sar­jat on tar­koi­tettu 7–9‑vuotiaille, 10–12-vuotiaille ja 13–15-vuotiaille. Aikui­sille ja elä­ke­läi­sille on oma hupi­sarja.
Myös yleisö on läm­pi­mästi ter­ve­tul­lut seu­raa­maan kil­pai­lua.