Feel Japan - kesäfestivaali Kesäkadulla
Sukella kahdeksi päiväksi perinteisen japanilaisen kesäfestivaalin tunnelmaan Valkeassa, Oulussa!
Päälava:
La 26.7. klo 12.00–14.00 ja 16.00–18.00
Su 27.7. klo 12.00–13.30 ja 15.00–16.30
Ohjelma lavalla:
Lohikäärmetaidetta livenä: Japanilainen taiteilija Shihomi luo upean mestariteoksen lavalla hyödyntäen perinteisiä tekniikoita ja nykyaikaista tyyliä – elämys, jossa taide herää eloon.
Japanilaisia tanssiesityksiä: Koe perinteiset tanssit Bangasa-no-mai (sateenvarjotanssi), Oogi-no-mai (viuhkatanssi) ja Samurai-no-mai (samuraitanssi), esittäjinä Shihomi, hänen kaksoissisarensa ja sisarentytär.
J‑pop idoliesitys: Kansainvälinen oululaislähtöinen tyttöryhmä Komachi esittää suosittuja J‑pop-kappaleita ja ‑tansseja – tuo japanilaisen pop-kulttuurin energia lavalle!
Perinteinen japanilainen kesätanssi: Tule mukaan Bon Odori ‑tanssiin – iloiseen ja yhteisölliseen tanssiin, johon kaikki ovat tervetulleita!
Myyntikojut:
La 26.7. klo 10.00–18.00
Su 27.7. klo 11.00–17.00
Taide- ja käsityökojut:
Valikoima ainutlaatuisia tuotteita – lohikäärmeteemaisia maalauksia ja amuletteja, erilaisia japanilaisia käsitöitä ja käsintehtyjä tuotteita, täydellisiä tuliaisiksi tai lahjoiksi.
Tapahtuman järjestäjät:
Shihomi: Japanilainen lohikäärmetaiteilija, jonka live-esityksiä on nähty suurissa tapahtumissa, kuten Helsingin kirsikankukkafestivaaleilla.
Yoko Murao: Japanilainen Yokomusubi-tapahtumayrityksen perustaja, joka edistää japanilaista kulttuuria Suomessa. Paikallinen oululainen.
Älä jätä väliin tätä ainutlaatuista tilaisuutta kokea japanilaisen kesäfestivaalin taika – tule mukaan viettämään viikonloppua täynnä taidetta, musiikkia, tanssia ja kulttuurivaihtoa!